pirmdiena, 2014. gada 29. septembris

ViA DK piedalās Kick-off seminārā

20.-21. septembrī Rīgā, Stockholm School of Economics (SSE), norisinājās ikgadējais Debašu Kick-off seminārs, atklājot jauno debašu sezonu. Pasākumu apmeklēja debašu klubu pārstāvji no tādām Latvijas augstskolām kā RTU, LU, SSE, VeA, kā arī ViA. Dalībnieku pulkā bija iespējams sastapt arī pa kādam debatēt kāram vidusskolēnam. Lai arī šī pasākuma organizēšanu katru gadu uzņemas ViA DK, šogad Kick-off norisinājās mājīgajās SSE telpās. Organizatori papūlējušies, lai ikviens no debatētājiem varētu pilnībā izbaudīt divas apmācībām piepildītas dienas.

Pasākums tika atklāts ar īsu ceremoniju, kurā Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā delegāts un rūdīts debatētājs Mārtiņš Zemītis, kā arī Latvijas Debašu asociācijas "Quo tu domā?" izpilddirektors Mārtiņš Kreilis un valdes locekles Lauma Vernere un Ieva Skrīvere sveica un debatēt iedrošināja visus semināra dalībniekus, novēlot izbaudīt turpmākās aktivitātes un apgūt jaunas, noderīgas prasmes.


Semināra pirmā diena sastāvēja no vairākiem "workshopiem" jeb "domnīcām", kuri bija paredzēti gan tiem, kuriem ir iepriekšēja pieredze debatēšanā, gan tiem, kuriem tādas nav. Šajās "domnīcās" pārsvarā tika runāts angļu valodā, jo pasākuma dalībnieku pulkā bija arī daži ārzemnieki, un tajās varēja iepazīties ar britu parlamentāro debašu formātu un tajā esošo lomu izspēli, pamatprincipiem argumentācijas veidošanā, loģikas kļūdām, debašu otro pusi, publisko diskursu un atspēkojuma argumentu pamatprincipiem. Pasākuma pirmā diena tika noslēgta ar paraugdebati, kurā debatētāji ar iepriekšēju pieredzi un zināmiem panākumiem demonstrēja savas debatēšanas prasmes, kā arī ar vakara neformālo daļu, kurā semināra dalībniekiem savā starpā bija iespējams iepazīties un socializēties.




Otrā semināra diena tika turpināta arī ar vairākiem "workshopiem", kuros šoreiz varēja iegūt priekšstatu kā debašu procesā nākt klajā ar argumentiem, kādu stratēģiju pielietot un kā strukturēt savu argumentāciju, kā uzlabot argumentācijas veidošanas prasmi, kādi ir galvenie strīdu punkti debatēs un kā to laikā veidot un uzdot interesējošos jautājumus. Protams, jāpiemin, ka abu dienu laikā notikušajās "domnīcās" papildus apskatītajiem jautājumiem, pieredzējušie debatētāji arī dalījās ar dažādiem "slēptajiem" paņēmieniem, kas debatējot varētu palīdzēt gūt uzvaru. Šo un visu iepriekšminēto, ko semināra dalībnieki absorbēja pēdējo divu dienu laikā, pasākuma noslēgumā varēja praktiski pielietot, iemēģinot roku debatējot jau ar citiem diskutēt kārajiem indivīdiem.

Otrās dienas beigās norisinājās divas treniņdebates, kur katrā no tām bija trīs debašu istabas. Jāsaka, ka tas ir lielisks rādītājs, kas liecina, ka liela daļa semināra dalībnieku apmeklēja pasākumu ar nopietnu vēlmi apgūt debatēšanas prasmes un iegūt pieredzi, kas būtu ļoti vērtīga to turpmākā darbībā.


Pirmā rezolūcija bija THW ban participation of under 18-year-olds in religious organizations. Tajā debašu istabā, kurā atrados es ar savu partneri, šī rezolūcija neraisīja pārāk asas diskusijas - vai nu cilvēkiem bija sarežģīti izdomāt argumentus, vai arī tie bija manāmi noguruši un apdulluši no visas debašu semināra laikā uzsūktās informācijas. Lai nu kā, man ar savu partneri negāja tik labi kā gribētos un mēs palikām 3. vietā. To varētu izskaidrot arī ar to, ka debašu otrā daļa man ir pārāk sveša un ar to es neesmu tik pazīstama kā ar pirmo.

Tomēr otrajā teniņdebatē, kuras rezolūcija man pat šķita stulbāka par iepriekšējo - THW create a quota for gender distribution in company boards - mums veicās krietni labāk, jo ieguvām 2. vietu. Jāsaka, ka, man par brīnumu, šī rezolūcija raisīja vairāk pārdomu nekā iepriekšējā.

Katras debates beigās tiesneši bija apkopojuši galvenās pieļautās kļūdas debašu laikā un debatētājiem sniedza atgriezenisko saiti, kur bija izskaidroti galvenie klupšanas akmeņi viņu argumentācijas veidošanā un to izklāstā. Man tas viennozīmīgi palīdzēja saprast, kādas ir galvenās manas pieļautās kļūdas debatējot, kas ir pārāk haotisks argumentu izklāsts un pārāk intensīva žestikulācija, kas vispār jau notiek absolūti nejauši, bet whatever. Jebkurā gadījumā es domāju to ņemt vērā un pie tā vairāk piestrādāt.

Kopumā, arī veicot viedokļu apmaiņu ar citiem semināra līdzgaitniekiem, jāsecina, ka pasākums bija izdevies un veiksmīgs jauno censoņu debatēšanas pamata izveidē. Semināra laikā iegūtās zināšanas un padomus centīšos pielietot turpmākajā debatēšanas darbībā un pieslīpēt vēl tos "negludumus", kuriem nepieciešama zināma apstrāde. Jebkurā gadījumā iegūtā pieredze man nākotnē visnotaļ noderēs un es ieteiktu nākamgad apmeklēt šo pasākumu ikvienam, kurš vēlas vismaz kaut cik uzlabot savas retorikas prasmes un veicināt sava stāstījuma strukturētāku izklāstu.

Vēlot lieliskas dienas un nedienas,
Laura Legzdiņa
ViA DK

pirmdiena, 2014. gada 15. septembris

Kick-off 20.-21.septembrī


Ja tev rūp auditorija, kas tevi klausās un vēlies pilnveidot savas spējas uzstāties, vienlaicīgi attīstīt arī analītisko un kritisko domāšanu, ko augstu vērtē augstskolā un darba tirgū? Šīs apmācības ir tev.

Latvijā, katru semestri aizvien populārākas kļūst debašu sacensības. Tās pulcē jauniešus kam interesē lietas kas notiek tiem apkārt un spēj pārliecinoši argumentēt par dažādām svarīgām tēmām. Šogad „QUO tu domā?” un Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā vēlas noskaidrot labākās Latvijas debašu komandas.

Lai sagatavotos Latvijas debašu čempionātam šajā nedēļas nogalē Rīgā tiek rīkots Kick-off - vispārizglītojošs debašu seminārs. Nodarbības plānotas dalībniekiem ar un bez priekšzināšanām. Divās dienās koncentrēti mācīsim un praktiski trenēsim spējas argumentēt, publiski uzstāties, analizēt un izprast dažādas tēmas, kā arī nepieļaut loģikas kļūdas. 

sestdiena, 2014. gada 6. septembris

pirmdiena, 2014. gada 1. septembris