piektdiena, 2014. gada 2. maijs

Valmierā noticis pirmais starptautiskais Vidzemes Augstskolas debašu turnīrs

Aprīļa pēdējā nedēļas nogalē, 26. un 27. datumā, Vidzemes Augstskolā tika aizvadīts pirmais starptautiskais debašu turnīrs. Turnīrā piedalījās 24 komandas no Baltijas valstīm. Vidzemes Augstskolas Debašu klubs turnīrā tika pārstavēts ar sešām komandām.


Turnīrs sastāvēja no pieciem atlases raundiem, kuros tika noskaidrotas 8 spēcīgākās komandas, kas ieļuva pusfinālos un vēlāk arī 4 finālistu komandas. Atlases raundu piecu minūšu runās tika apspriestas Romu tautas problēmas, Sīrijas bēgļu jautājumi, Leģionāru atceres dienas gājienu nozīme Latvijā, subkultūras un naida noziegumi kā arī meklēta atbilde uz jautājumu, vai ievēlētajiem politiķiem un viņu ģimenēm būtu jāizmanto tiesi savas valsts sniegtie pakalpojumi. Savukārt, turnīra fināla debates 7 minūšu runās dalībnieki sprieda par šobrīd īpaši aktuālu tematu – situāciju Ukrainā un veidiem, kā varētu palīdzēt konflikta risināšanā.

Rezolūcijas: 
Round 1: THW require elected politicians and their families to use only services provided by the state
Round 2: This House Would grant the Roma the right to settle in self governing autonomous communities
Round 3: This House Believes That States Should Grant Unconditional Asylum to All Syrians
Round 4: This House, as Latvia, Would Ban Legion Day Parades
Round 5: THW would classify crimes directed against sub-cultures as Hate Crimes
Semifinal: In countries where gay marriage is legal This House Would abolish tax exemtption and cease funding of religious organisations that refuse to conduct same sex marriage or ban homosexuals from their services
Final: Given the consent of Ukraine's government, THBT the West should assist in maintaining peace and territorial integrity in eastern Ukraine


Turnīrā uzvaru svinēja komanda no Tartu Universitātes, kas sīvā cīņā pieveica 3 komandas no Rīgas Ekonomikas augstskolas. Par turnīra labāko runātāju tika atzīts Gediminas Užkuraitis no Rīgas Ekonomikas augstskolas komandas “SSE Riga D”.
Ne tikai azartiski debatētāji, bet arī pieredzes bagāti tiesneši, kas rūpējās par labākās komandas noskaidrošanu, ieradās Valmierā šai saulainajā nedēļas nogalē. Galvenais tiesnesis Bens Gladnikoffs no Izraēlas ir sekmīgi debatējis gan Eiropas, gan pasaules līmeņa turnīros, sasniedzot augstus rezultātus pat Pasaules Universitāšu Debašu čempionātā. Galvenā tiesneša palīgs bija Kaspars Kelders, kas veiksmīgi startējis dažādos Baltijas un Eiropas līmeņa turnīros, iegūstot labākā runātāja titulu. Tiesneši dalījās ar dalībniekiem savās zināšanās, sniedzot izsmeļošus komentārus par debates gaitu un katra runātāja stiprājām un vājajām pusēm, pamatojot vietu sadalījumu debatē.

Galvenais tiesnesis - Ben Gladnikoff no Izraēlas (kreisajā pusē)
Palīgtiesnesis - Kaspar Kelder no Igaunijas

Turnīra uzvarētāji: Tartu A (Kristin Parts un Siim Ruul)

Turnīrā tika pulcēti 65 dalībnieki no 5 valstīm. Te arī viņi.

Vidzemes Augstskolas debašu turnīrs, kas saņēma daudz pozitīvu atsauksmju gan no tā dalībniekiem, gan tiesnešiem, ir svarīgs pakāpiens debašu kultūras izaugsmei Latvijā, kā arī Vidzemes Augstskolas debašu kluba attīstībai. Kritiski domājoši jaunieši, kas prot pamatot savu viedokli ar argumentiem, ir liela vērtība un aizvadītais turnīrs palīdzēja šīs prasmes pilnveidot un likt lietā.

Par nozīmīgu ieguldījumu turnīrā tapšanā ir jāpateicas: A/S „SEB banka”, SIA „Fazer Latvija”, grāmatu apgādam „Jumava”, A/S „DNB banka”, tirdzniecības centram „Valleta”, SIA „Rūjienas Saldējums”, SIA „Danone”, „Red Bull pārstāvniecībai Latvijā, Valmieras Tūrisma informācijas centram, atpūtas centrs "Rāmkalni", Vidzemes Augstskolai un Vidzemes Augstskolas Studentu apvienībai.

Paldies visiem debatētājiem, tiesnešiem un organizatoriem! Pirmais starptautiskais turnīrs ir aizvadīts, bet noteikti neapstāsimies pie sasniegtā. Rūpēsimies par jauniem pārsteigumiem un vēl iespaidīgāku turnīru nākamajā gadā. Uz tikšanos! :) 

Raksta autore: Kristīne Guļa

1 komentārs:

  1. Malači, lai nākamgad vairāk komandu un labāki rezultāti ViA :)

    AtbildētDzēst