pirmdiena, 2009. gada 28. septembris

Vēlreiz par ceturtdienu un zvēriņiem

Ar interesi un lielu prieku piedalījos ceturtdienas sesijā. Lai arī prieks būtu ilgstošs man likas būtiski izcelt dažas ceturtdienas galvenās mācības. Par katru ir kaut kas aizķēries. Galvanie secinājumi no ceturtdienas:
 • Ja rezolūcija, kuras pamatā ir morāle un ētika,kas arī tāda bija,* tad paplašinājumā jau īpaši vajadzētu mēģināt nomest valsts vai starptautiskās organizācijas ietvaru un nerunāt par tās ieguvumiem. Drīzāk kā ieguvējus no dzīvnieku paverdzināšanas/tiesību izlīdzināšanas vajag uzstādīt konkrētas sabiedrības vai dabas daļas - bērni, veģitārieši, dzīvnieki, hierarhijas sistēma (šis ir izteikti par paplašinājumu).Kristap, Elīna K.
 • Viens indietis, kas protestēs nebūs ietekmīgs spēks, lai izraisītu šķelšanos sabiedrība, kā strīds, kas notiek praida laikā. (ideāls piemērs ja arguemnts ir par mērenu lēmumu pieņemšanu, neizraisot sabiedrībā sķelšanos un tradicionālo vērtību degradāciju) Ar to es gribu pateikt, ka piemēru izvēlei jāpieiet īpaši rūpīgi, jo būs gadījumi, kad no argumenta nosaukums (piem., "vērtības") un/vai izskaidrojošā daļa ir ļoti vāja. Tādos gadījumos piemērs var izglābt. Elīna P., Normund!
 • Paplašinājumu ne tikai vajag iznest no valsts ietvara, bet arī no praktisko ieguvumu ietvara. Pasaule būtu brīnišķigāka, ja debatē izskanēti tādi jautājumi, kā kāpēc mēs varam paverdzināt zemāku sugu, kas arī spēj sajūst sāpes un baudu? Ja mēs audzinam dzivniekus nokaušanai, kāda satarpība kādā veidā tiek tiek nogalināti? Barbarisms vai humānisms? Un protams arī tiktu atbildēts uz tiem ar analīzi. Zane, Kārli!
 • Visiem "ekonomikas arguments" bija kā viens no primāriem, bet, lai to celtu vajag spēcīgi visu ieguvēju analīzi un piedāvāt shēmu, kas reāli strādā, kas sākumā bija visai miglaina, bet biegās jau bija super! Ieteikums: atstāt kā mazāk svarīgo, bet vai arī vispar izņēmt ārā, jo "gaļas eksporta pieaugums", kas bija dominējošais LV gadījumā, nav diez ko spēcīgs bez ekonomikas analīzes. Un vienkarši pasakot, ka iegūs eksprots un valsts tūlīt, tūlīt jau valsts attīstība būs, debatēs īpaši augsu vērtējumu neiegūt.
* Valdība atļaus kaut dzīvniekus pēc islāma tradīcijām.

Šis bija mans redzējums un dzirdējums, varbūt kāds no otras istabas var salikt uzsvarus uz svarīgākajām vērā ņemamajām lietām.

Jūtieties brīvi nepiekrist, bet vispār:
priekā,
Ēriks

4 komentāri:

 1. Manuprāt ļoti precīzi.
  Šāda tipa ierakstus blogā vajadzētu turpināt, galu galā daudz ko izrunā sesijās, bet ar laiku tas aizmirstas, un šis ir leilisks veids kā atcerēties noderīgo, pie tam arī palīdz savilkt kopā sesijās izrunāto - tā teikt parāda arī debatēšanas pievienoto vērtību, kas ir prasmju un zināšanu attīstība. ;)

  AtbildētDzēst
 2. Nenoliedzami, debates analīze palīdz mācīties. Šādi ieraksti arī varētu parādīties ne tikai no tiem, kas debati vēro, bet arī no pašiem debatētājiem ar savu argumentācijas līniju. Nu, piemēram, ko vajadzēja izdarīt, lai vinnētu?

  AtbildētDzēst
 3. Es jau minēju, ka valdei ir video kamera, kas parasti krāj putekļus. Varbūt varam parakstīt sesijas, tāpat vien, lai paši redzam, ko un kur kļūdamies.

  AtbildētDzēst